24.10.2017

Vanhan kirjallisuuden päivien 2018 ohjelmassa käsitellään tasa-arvoa

Naisen paikka 

Vanhan kirjallisuuden päivien kesän 2018 teemana on Naisen paikka. Teeman mukaisesti tapahtuman ohjelma nostaa esille naisen aseman ja tasa-arvokysymykset niin taiteen, politiikan kuin taloudenkin kentällä. Tapahtuman ohjelma julkistetaan kokonaisuudessaan maalis–huhtikuussa 2018. Kirjapäivät järjestetään Sastamalassa 29.– 30.6.2018.

Yhdistyksen hallituksen ja ohjelmavaliokunnan kokoonpano

Suomen vanhan kirjallisuuden päivät ry:n 11.10.2017 pidetty sääntömääräinen vuosikokous valitsi yhdistyksen puheenjohtajaksi seuraavalle kolmivuotiskaudelle kirja-alan asiantuntija Leena Majander-Reenpään. Hallitukseen valittiin uutena jäsenenä päätoimittaja Riku Jokinen. Hänen varajäsenenään toimii kirjailija-kustantaja Marko Vesterbacka. Muina varsinaisina jäseninä ja varajäseninä (suluissa) jatkavat: kirjakauppias Timo Surojegin (kirjakauppias Vesa Hörkkö), kaupallinen johtaja Reetta-Liisa Pikkola (viestintä- ja markkinointijohtaja Katja Leino), viestintäjohtaja Kirsti Lehmusto (kirjailija Paula Havaste) ja opinto-ohjaaja Ulla Yli-Hongisto (kansanedustaja Arto Satonen).

Hallitus valitsi keskuudestaan varapuheenjohtajaksi kirjakauppias Timo Surojegin.

Vanhan kirjallisuuden päivät -tapahtuman ohjelmajohtajana jatkaa kustantaja Touko Siltala. Ohjelmavaliokunnan muina jäseninä jatkavat kirjailija Paula Havaste, kirjailija-kustantaja Marko Vesterbacka, tiedetoimittaja Mikko Pelttari, päätoimittaja Karo Hämäläinen, toimituspäällikkö Sakari Katajamäki, toiminnanjohtaja Päivi Mäki-Kerttula, toiminnanjohtaja Jukka-Pekka Pietiäinen, luokanopettaja Kati Solastie ja kirjakauppias Timo Surojegin.

Vanhan kirjallisuuden päivät on Sastamalassa vuosittain juhannuksen jälkeisenä perjantaina ja lauantaina järjestettävä kirjallisuustapahtuma. Tapahtuma on pääsymaksuton ja se kerää vuosittain noin 15 000 kävijää. Vuonna 2018 tapahtuma järjestetään 34. kerran. Suomen vanhan kirjallisuuden päivät ry on tapahtuman taustayhteisö.